START Rodzinka Konstrukcje KF Station Kontakt
TRX QRP Taurus TRX Piligrim TRX OMEGA Separacja USB NWT-500 FOA-PACK PA Lampowe HOMOmega VFO Si5351

Budowa TRX PILIGRIM All-Band

Niesamowite !!!
Ile to człowiek potrafi wymyśleć :) hehe
Po dokonaniach związanych z konstrukcją i uruchomieniem kolejnych radiostacji Taurus projektu Włodka SP5DDJ, postanowiłem zabrać się za konstrukcję urządzenia, dzięki któremu będę mógł pracować na wszystkich pasmach do 30MHz. Wybór padł na homodynowego Piligrima szeroko opisywanego na stronach polskiej grupy HomeMade.
Od początku spodobało mi się to urządzenie. Gotowe i dopracowane w najmniejszych szczegółach płytki głównej częsci radiowej. Poza tym wciąż rozwijane projekty pozostałych bloków TRX. Mowa tu o filtrach pasmowych i dolnoprzepustowych, a także połączenie z ewentualną skrzynką antenową oraz nieodzwny element całej konstrukcji, czyli synteza częstotliwości.

A w ogóle, to w tym miejscu należy powiedzieć coś BARDZO ważnego !!!!
Nie byłoby mojego Piligrima, gdyby nie Paweł SP7NJR. Ponieważ podstawowym blokiem płyty głównej Piligrima jest przesuwnik fazowy skonstruowany przy użyciu 32 sztuk foliowych kondensatorów 47nF. Kondensatory te nie mogą być tak po prostu kupione i wlutowane. One muszą być dobrane z dokładnością 1%. Wiedziałem, że takie dobieranie będzie dla mnie problemem i uzależniłem przeprowadzenie całego przedsięwzięcia od zdobycia w pierwszej kolejności kompletu kondensatorów.
Pojechałem z kolegami na spotkanie ŁOŚ 2011. Podstawowy plan, to kupno kompletu kondensatorów 47nF i dopiero wtedy poszukiwania kompletu płytek do Piligrima. Marek SQ7HJB polecił mi skontaktowanie się z kolegą Pawłem SP7NJR. Poznałem Pawła i już kilka chwil później dowiedziałem się, że otrzymam od niego dobrany komplet poszukiwanych przeze mnie elementów :) RADOŚĆ NIESAMOWITA !!!!!
Spokojnie mogłem już wtedy przystąpić do poszukiwania płytek. Nabyłem je już kilkanaście minut później. SUPER. Czyli już mogłem przystąpić do dalszych prac - kompletowanie pozostałych elementów i montaż.
Także jeszcze raz... Paweł, to dzięki Tobie !!! Dziękuję.

Galeria kolejnych etapów budowy TRX PILIGRIM (1,8 - 30 MHz)







OBEJRZYJ FILMIK - jak odbiera mój Piligrim :)


Kiedy już zakończyłem lutowanie płyty głównej przyszedł czas na pozostałe bloki. Ponieważ wcześniej nie miałem zamontowanej części odpowiadającej za formowanie sygnału CW, teraz był na to najlepszy moment. Należało się zastanowić, gdzie zamontować tę dodatkową płytkę... Popatrzyłem jak poradzili sobie z tym problemem i oczywiście rozwiązanie było oczywiste :) hehe. Trzeba tę płytkę zamontować na dystansach na płycie głównej. Następnie, przeprowadziłem próbę odsłuchując swój sygnał na odbiorniku kontrolnym. Prześlicznie !!!! :)
Poprosiłem również o pomoc w testach kolegę Andrzeja SQ7OFB (odległość ok. 3km). Okazało się, że CW doleciało bez broblemu natomiast sygnał SSB nie dotarł. hmmmm. Trzeba by to jakoś wzmocnić, pomyślałem.
Zbliża się termin spotkania w Burzeninie - tam na pewno znajdę coś odpowiedniego :) Byćmoże koledzy będą mieli płytki do wzmacniacza wg G6ALU... Zobaczymy...

Równolegle trwają prace nad montażem filtrów pasmowych (wg SP2JJH)...



Wracając do sprawy wzmocnienia sygnału...
Podczas pobytu w Burzenienie spotkałem Roberta SP3RAF. Zakupiłem u niego płytkę do wzmacniacza TAJFUN w komplecie z rdzeniami i tranzystorami mocy. Ponieważ wzmacniacz ten powinien być sterowany mocą kilku watów należało pomyśleć o jakimś driverze... Tu z pomocą przyszedł również Robert zobowiązując się do wysłania mi schematu takiego drivera. Zgodnie z umową po powrocie do domu wysłałem do Roberta e-mail "przypominający" i niedługo potem cieszyłem się z posiadania obiecanego schematu. Płytka została zaprojektowana przeze mnie ekspresowo i tak samo szybko wykonana :)
Poniżej wykonany driver, w połączeniu z płytą główną a także polutowana i czekająca na uruchomienie płytka PA TAJFUN.



Dziś (17 września 2011) przeprowadziłem kolejną próbę z Andrzejem i jestem odbierany na SSB :) 
Sprawdzaliśmy na razie tylko 80m i 40m. Układ działa na razie bez filtrów pasmowych i dolnoprzepustowych.

Druga połowa września. Kilka dni później...

Coraz niższa temperatura na zewnątrz a także bardziej pochmurne dni nastrajają do siedzenia w domku. Oczywiście rodzina jest na pierwszym miejscu, ale na kolejne prace nad Piligrimem też powinien znaleźć się czas :) Tak też się dzieje...
Aktualnie trwa budowa filtrów pasmowych a także dolnoprzepustowych. Muszę stwierdzić, że poza kompletowaniem elementów najbardziej czaso i pracochłonnym zajęciem jest nawijanie cewek, hehe. Ale jakoś to idzie. Każda cewka jest mierzona - tu podziękowania dla Marka SQ7HJB. Miernik mam w swoim warsztacie, ponieważ otrzymałem jakiś czas temu od Marka płytkę i sobie ten miernik wykonałem :)
A zatem po pomiarach i ewentualnej korekcie uzwojeń cewka jest lutowana do płytki. Celowo nie wlutowywuje teraz przekaźników i pozostałych elementów (mimo, że je mam) ponieważ filtry trzeba będzie jeszcze zmierzyć analizatorem (mostkiem). Podczas takiego pomiaru na pewno przeszkadzałby przekaźnik zwierający wejście / wyjście filtra do masy :)
Poniżej widoczne kilka zdjęć ilustrujących postępy prac...



12 października 2011.
Kolejny krok milowy w budowie wspaniałego radyjka...
Skończyłem płytę filtrów pasmowych a także nawinąłem już wszystkie cewki w bloku filtrów dolnoprzepustowych. Niedługo pojawią się kompletne wyniki pomiarów filtrów pasmowych.



Jednocześnie w dniu dzisiejszym stałem się posiadaczem syntezy Oleg9 (wykonanie - kolega Rysiek, SP4MSU).




A tak przedstawiają się wszystkie zgromadzone / wykonane do tej pory moduły czekające na połączenie i pierwsze uruchomienie...




A tak działa radyjko sterowane z syntezy Oleg9 :)




Nowe fakty.
Udało się zdobyć obudowę do radyjka. Oczywiście dzięki znanemu z historii Taurusa - Adasiowi, modelarzowi, Złotej Rączce :)
Przystępujemy zatem do montowania kolejnych modułów w obudowie.
W tym samym czasie Adaś zajmuje się przygotowaniem płyty czołowiej...



Luty 2012


No wreszcie... :)
Większość modułów zainstalowana w obudowie. Cały czas pozostają jakieś elementy do uzupełnienia, ale myślę że już można mówić o "końcówce prac".
Wnętrze obudowy podzieliłem na dwie główne części (góra i dół). W górnej części zamontowałem płytę główną, filtry pasmowe, syntezę, przetwornicę (-12V), driver a także głośnik (głośniczek - za mały, ale musi wystarczyć na razie). Jest również miejsce (wypiłowany w tylnej ściance otwór) na interfejs USB, ale to jeszcze chwilkę... W dolnej części obudowy zamontowałem PA oraz filtry dolnoprzepustowe. Docelowo będzie tu jeszcze ATU - jest zostawione miejsce. Także w odniesieniu do ostanio prezentowanych zdjęć wnętrza, zostały poczynione pewne zmiany... Moc nadajnika wynosi od 30W w paśmie 80m do około 5W w paśmie 10m. Dla częstotliwości 1,8MHz moc urządzenia to około 20W.



Na płycie czołowej w centralnej części zainstalowałem wyświetlacz, klawiaturę i enkoder. Z lewej strony wyłącznik, gniazdo mały Jack mono pod klucz telegraficzny (jeszcze puste miejsce), gniazdo duży Jack stereo pod słuchawki oraz gniazdo mikrofonowe 4 pin (może w przyszłości zmienię na 8 pin...).
Po prawej stronie potencjometry: głośność, wzmocnienie, notch, przełącznik dławików tory RX (jeszcze czeka...) oraz regulacja mocy wyjściowej nadajnika (aktualnie potencjometr nie jest podłączony). Enkoder zastosowany do nastawy częstotliwości to fabryczny Agilent z serii HRPG-ASCA, 120 impulsów na obrót. Będzie miał jeszcze zmienioną gałkę na większą i ładniejszą :)
Aktualnie mój Piligrim nadal wymaga dużo pracy. W najbliższym czasie zostaną wykonane następujące prace:
- przełącznik tłumików (-10, -20 i -30dB)
- regulacja mocy wyjściowej
- interfejs USB
- opisy na płycie czołowej
- montaż większego głośnika i perforacja płyty górnej obudowy

To tyle na dziś. Niedługo nowe fakty !!!
Pozdrowionka !!!!!!!!
73 !!!


17 lutego 2012



- interfejs USB zrobiony, Piligrim ma gniazdo USB na płycie tylnej
- gniazdo mikrofonowe Kenwood 8-pin
- zamontowane gniazdo mały Jack dla CW
- zamontowane gniazdo RCA do sterowania zewnętrzym PA




Nagranie z zawodów SIĘGAJ DO GWIAZD
Nagranie z zawodów WPX 2012


14 czerwca 2012



- przełącznik tłumików (-10, -20 i -30dB) dla toru RX zrobiony




25 sierpnia 2012



- przerobione PA Tajfun. Teraz TRX ma 20-25W w zakresie 30-10m. Poniżej 10MHz ma nieco mniej...


DODATKOWE INFO DLA PRZYSZŁEGO WŁAŚCICIELA



- driver, tak jak PA, jest zaekranowany laminatem
- głośniczek tylko leży, nie jest zamocowany. w obudowie (w górnej płycie) brak perforacji, więc bez zewnętrznego głośnika słabo słychać. po podłączeniu głośnika lub słuchawek - extra.
- na urządzeniu pracowałem z powodzeniem na każdym paśmie oprócz 30m.
- w radiu jest zamontowany interfejs CAT (podobny jak dla ICOM) z moimi przeróbkami. to było wielokrotnie przerabiane więc elementy są polutowane "różnie". oczywiście wszystko działa. dodaję nową czystą płytkę. ten kto się zdecyduje na zakup, może sobie w przyszłości przelutować na nowe PCB.
- zainstalowany tłumik w torze RX jest 4-pozycyjny. 0 / -10 / -20 / -30 dB. odbiornik jest BARDZO CZUŁY. w mieście najlepiej mi się pracuje na załączonym nonstop tłumiku -20dB. równolegle stosuję tłumik lub pre amp załączany z syntezy...
- brak radiatora dla PA... Radiatorem jest tylna ściana obudowy.
- sprzedaję radio z kablem zasilającym. bez mikrofonu. aktualnie korzystam z mikrofonu MC-43S od radia Kenwood. złączę 8 pin. ten piligrim jest przystosowany do pracy z mikrofonami dynamicznymi.
- dodaję głośniczek zewnętrzny.
- dla osoby, która kupi radyjko dodaję specjalny prezent !!!! Przepyszny napój własnego wyrobu, w ozdobnym opakowaniu o znanej pojemności, hihihi.

DODATKOWE ZDJĘCIA A TAKŻE CHARAKTERYSTYKI ZE STROJENIA FILTRÓW, PROJEKT CZOŁÓWKI (CDR/PDF), ZESTAWIENIE KOSZTÓW itp. PRZESYŁAM VIA E-MAIL


15 września 2012



- jeszcze raz przerobione PA. Teraz TRX ma 20-25W w zakresie 40-10m. Na 3,5 MHz ma 15W i dalej w dół nieco mniej...


16 września 2012


- dodałem radiator...

Poniżej aktualne foto Piligrima.





KONIEC PILIGRIMA...